Menu

Trend poznawania kuchni regionalnych utrzymuje się już od pewnego czasu. Warto więc odpowiedzieć na potrzeby gości i rozważyć włączenie ich do swojej karty.

Poniższy przewodnik po tradycyjnych zupach z różnych regionów Polskie pomoże Ci odkryć zapomniane smaki oraz da inspirację do nowych poszukiwań i eksperymentów.

Kuchnia podkarpacka: zupa kisełycia i zalewajka

Podkarpacie to miejsce spotkania kultur: polskiej, tatarskiej, łemkowskiej, bojkowskiej… W tym bogatym w lokalne specjały regionie można skosztować na przykład kisełyci, czyli żuru owsianego wywodzącego się w kuchni Łemków. Zakwas do kisełyci przygotowuje się na mące owsianej, a samą zupę podaje się z gotowanymi ziemniakami i podsmażoną na złoto cebulką. Zupę znają z pewnością miłośnicy Bieszczadów.

Innym regionalnym przysmakiem jest zalewajka na maślance. Gotuje się ją na bulionie warzywnym i przyprawia się obficie czosnkiem i kminkiem, a serwuje z tłuczonymi ziemniakami ze smażonym boczkiem i cebulą.

W przygotowaniu podobna jest do przepisu na barszcz biały.

Przepis na barszcz biały i zalewajkę.

Kuchnia podhalańska i galicyjska: kwaśnica, zupa zuwka i barszcz ukraiński

Z kuchni podhalańskiej pochodzi znana miłośnikom gór kwaśnica. To bardzo kwaśna zupa (kwaśniejsza niż kapuśniak!) z kiszonej kapusty oraz dużej ilości mięsa. Gotuje się ją najczęściej na wędzonych żeberkach. Aby odtworzyć jej smak w kuchni, warto skorzystać z błyskawicznego w przygotowaniu Rosołu o smaku wędzonki Knorr Professional, który swój dymny aromat zawdzięcza zawartości wędzonego boczku.

 

Podhalańska kwaśnica z ziemniakami i wędzonym żeberkiem, przygotowana na bazie rosołu o smaku wędzonki.

Z Podhalem związana jest też zuwka – zupa iście w stylu zero waste, która powstaje na serwatce pozostałej po robieniu białego sera. Serwatkę gotuje się z mlekiem, a następnie zaprawia mąką pszenną i kwaśną śmietaną. Tradycyjnie podaje się ją z gotowanymi ziemniakami i pokruszonym twarogiem.

Za to z kuchni galicyjskiej wywodzi się znany w całej Polsce barszcz ukraiński. Zupa powinna być gęsta od buraków, warzyw korzeniowych, mięsa wieprzowego lub drobiowego oraz białej fasoli. Niekiedy serwuje się ją z kleksem kwaśnej śmietany.

Poznaj nasz przepis na klasyczny barszcz ukraiński

Gęsty, klasyczny barszcz ukraiński, przygotowany na warzywach korzeniowych i mięsie.

Kuchnia mazowiecka: żur staropolski, zupa grzybowa i flaczki

Mazowsze obfituje w kulinarne inspiracje. Za czasów Królestwa Kongresowego dbano o tam zachowanie polskich tradycji, w tym kulinarnych, dlatego dania pochodzące z tego regionu posiadają status potraw klasycznej kuchni staropolskiej.

Uznaje się więc, że z Mazowsza wywodzi się aromatyczny żur staropolski oraz tradycyjna zupa grzybowa.

Wskazówka dotycząca przygotowania aromatycznej zupy grzybowej.

W stolicy natomiast królują flaczki po warszawsku. Powinny być mocno doprawione imbirem, gałką muszkatołową, suszoną papryką słodką i ostrą oraz majerankiem. Niekiedy serwuje się je z pulpecikami, które znacząco urozmaicają danie.

Kuchnia śląska: zupa siemieniotka oraz wodzionka

Zupełnie wyjątkowa na tle innych kuchni regionalnych Polski jest kuchnia śląska. Wyraźnie widać w niej wpływy kuchni niemieckiej, austriackiej i czeskiej.

Jedną z ciekawych zup regionu jest siemieniotka, czyli zupa z nasion konopii. Tradycyjnie gotuje się ją na Wigilię. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić nią menu w okresie przedwiośnia.

Aby przygotować siemieniotkę, nasiona konopii należy zalać wodą na noc, a następnie długo gotować, kilkakrotnie zmieniając wodę, by pozbyć się goryczy. Gdy nasiona będą miękkie i zaczną pękać, należy przetrzeć je przez sito, połączyć z gorącą wodą i ugotować razem z kawałkami cebuli.

Do siemieniotki można dodać słodką śmietankę. Podaje się ją z kaszą, najczęściej gryczaną lub jęczmienną.

Inną klasyczną zupą regionu jest wodzionka, której popularność wynikała ze śląskiej niechęci do marnowania żywności. Jest to potrawa sporządzona z pokrojonego w kostkę chleba, posiekanego czosnku i smalcu, które zalewa się wrzątkiem i doprawia solą.

W restauracyjnej wersji lepiej jest przygotować ją na bulionie, dzięki czemu zyska głębię smaku. Świetnie sprawdzi się Rosół z kury Knorr Professional, który posiada wyrazisty, drobiowy smak i złocisty, klarowny kolor. Nie wymaga też odcedzania, dlatego korzystanie z niego jest naprawdę proste.

 

Zupa inspirowana regionalną wodzionką przygotowana na bazie rosołu z kury.

Kuchnia wielkopolska: zupa ślepe ryby oraz korbolowa

Kuchnia zamożnej, mieszczańskiej Wielkopolski różni się od innych kuchni regionalnych nie tylko różnorodnością warzyw i mięs, ale też widocznym wpływem kuchni niemieckiej i ogromną popularnością ziemniaków.

Jedną z popularnych wielkopolskich zup są ślepe ryby. Jej nazwa może być myląca – nie znajdziemy w niej bowiem ani grama ryby. Nazwana została w ten sposób, gdyż jako typowa zupa postna nie zawiera mięsa, przez co nie ma ok tłuszczu.

Ślepe ryby to zupa ziemniaczana. Gotuje się ją na wywarze z jarzyn z dużą ilością ziemniaków, które przeciera się przez sito. W wersji świątecznej podawano ją ze śmietanką, a czasem nawet okraszoną słoniną.

Do kanonu wielkopolskiej kuchni należy też zupa korbolowa, czyli dyniowa. Od klasycznego kremu z dyni różni się tym, że gotuje się ją na mleku zmieszanym z bulionem i serwuje z lanymi kluskami. Do jej przygotowania sprawdzi się klarowny Rosół jarzynowy Knorr Professional o aromatycznym, wyrazistym smaku warzyw i obniżonej zawartości soli.

Regionalna zupa korbolowa z dyni przygotowana na bazie rosołu jarzynowego.
Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza