
Garnirowanie, czyli sztuka zdobienia potraw oraz naczyń jadalnymi ozdobami to niezbędna umiejętność każdego szefa kuchni. Podczas gdy o dekorowaniu talerzy powiedziano już wiele, brakuje przewodników po garnirowaniu w cateringu. Oto kilka porad, jak pięknie ozdabiać potrawy w bemarach, ciepłe dodatki oraz zimny bufet.
Garnirowanie potraw w bemarach
Ciepłe dania podawane podczas imprez i bufetów są szczególnie wymagające. Niektórzy goście mogą być zniechęceni mało atrakcyjnym wyglądem dania w podgrzewaczu. Co możemy zrobić, by temu zaradzić?

Ozdobne porcjowanie
Rozdzielenie porcji potrawy na platerze lub w bemarze ma za zadanie nie tylko ułatwienie gościom nałożenia dania. W przestrzeniach między porcjami można umieścić dekoracyjne składniki, jak zielone liście, kiełki groszku, podpalane połówki cebuli perłowej czy pieczone wstążki marchewki.
W taki sposób warto podać zapiekane dania, jak lasagne, zapiekankę ziemniaczaną czy musakę. Przepis na musakę, która perfekcyjnie zachowuje formę w trakcie serwowania

Ułożenie potraw - zadbaj o porządek
Układając potrawy w podgrzewaczu, warto zadbać o porządek. Niech porcje będą równe i prosto rozłożone w bemarze. Możemy też pokusić się o stworzenie efektownego wzoru z porcji dania. Dobrze prezentuje się układ „na skos”, tak jak na zdjęciu obok.

Dodatki dekoracyjne potraw – zastosuj trochę koloru
Serwując dania smażone, takie jak krokiety, falafele czy sajgonki, warto przełamać ich jednostajny brązowy kolor dekoracyjnym dodatkiem - odrobiną zieleni lub czerwieni. W roli kolorowych dekoracji dobrze sprawdzają się mikro zioła, palone papryczki chili, połówki młodych marchewek czy pieczone pomidory koktajlowe.
W przypadku ciemniejszych dań smażonych lub pieczonych, możemy użyć jasnych ozdób: pasków z pora, julienne z korzenia pietruszki, kiełków fasoli mung czy ziaren sezamu. Te ostatnie świetnie komponują się z daniami azjatyckimi, jak w przypadku tych klopsików The Vegetarian Butcher Jak Klopsiki glazurowanych Słodkim sosem sojowym Ketjap Manis Knorr.
Garnirowanie ciepłych dodatków
Dodatki w cateringu bywają problematyczne. Jak sprawić, by ryż czy ziemniaki wyglądały estetycznie, a ciepły sos nie rozwarstwiał się w sosjerce? Oto garść porad naszych szefów kuchni.
1. Jak dekorować i podawać ryż i kasze
Ryż bądź wymieszaj z lekkim, aromatycznym sosem z dodatkiem ziół, dzięki czemu zyskają zielony kontrapunkt dla swojego podstawowego koloru. Jasne zboża, jak ryż czy kuskus, możesz delikatnie zabarwić kurkumą. Możesz też dodać mieszankę zielonego groszku i pokrojonej w kostkę marchewki lub kawałki smażonej papryki.
2. Ozdoby z purée ziemniaczanego
Purée najlepiej podać w formie wyszprycowanych różyczek. Jak to zrobić? Wystarczy przygotować niezawodne Purée ziemniaczane z mlekiem Knorr, umieścić w worku cukierniczym zakończonym ozdobną tylką i wyszprycować różyczki. Można je zapiec lub podawać od razu po wyszprycowaniu.
3. Ciepłe sosy jako ozdoba dania
Sosy zamiast podawać osobno w sosjerce, najlepiej połączyć z daniem. Dzięki temu potrawa utrzyma swoją wilgotność. Należy pamiętać, by sosy do bufetów przygotowywać nieco rzadsze niż te do natychmiastowego podania, gdyż w trakcie przyjęcia odparowują i gęstnieją. Idealnie sprawdzą się Sos pieczeniowy Knorr, Sos cytrynowo-maślany Knorr oraz Sos grzybowy Knorr, ponieważ nie rozwarstwiają się i dają możliwość autorskiego kreowania przepisów na ich podstawie.

Garnirowanie zimnego bufetu
Garnirowanie zimnego bufetu sprawia zwykle mniej trudności niż dekorowanie ciepłych dań.
Ozdobne dodatki dla potraw z zimnego bufetu
Do dyspozycji mamy cały repertuar ozdobnych dodatków, jak:
- zioła, mikro liście i kiełki,
- kwiaty jadalne,
- warzywa julienne,
- wstążki z warzyw,
- chipsy z warzyw,
- chipsy z boczku lub posypka,
- chipsy z parmezanu,
- posypka z orzechów,
- emulsje i żele.

Odpowiedni dobór zastawy – ozdobna zastawa
Równie ważne, co dekorowanie potraw, jest wcześniejszy dobór zastawy: pater i etażertac ekspozycyjnych, dyspenserów bufetowych i innych.
Możemy wybierać z wielu elementów; dlatego kluczem do sukcesu jest zachowanie jednolitego stylu. Sielski zimny bufet będzie świetnie prezentował się na drewnianych deskach oraz mini paletach do serwowania potraw, z dodatkami umieszczonymi w wiaderkach. Natomiast przy tworzeniu nowoczesnego przyjęcia, dobrze jest postawić na eleganckie łyżki przystawkowe i minimalistyczne stojaki bufetowe.
Więcej o garnirowaniu potraw i platingu dowiesz się z kursu online Akademii UFS „Sztuka nakładania na talerz”. W kilku krótkich filmach przedstawiamy klasyczne i nowoczesne sposoby podania dań. Sprawdź teraz!