Menu

Coraz więcej osób myśli o świętach Wielkanocnych jako o czasie wolnym. Polacy coraz mniej chcą gotować, a bardziej stawiają na wypoczynek i spędzenie czasu z bliskimi. Rośnie zatem popularność świątecznych cateringów, zarówno tych dowożonych do domów, jak i tych, które zamawiają klienci w miejscowościach wypoczynkowych – w górach czy nad morzem. Już teraz warto pomyśleć o daniach, które możemy podać naszym gościom podczas wielkanocnego czasu wolnego. Jeśli szukacie inspiracji, warto zajrzeć do naszej najnowszej broszury „Menu na dzisiejsze czasy. Klasyczne dania nowoczesne.”, gdzie znajdziecie pomysły począwszy od przystawek, a skończywszy na deserach.

W wielkanocnym menu nie może zabraknąć zup. W zależności od regionu będą to żurek, zupa rybna, ale do preferencji gości dołączają ostatnio także kremy oraz zupy, które nie kojarzą się jednoznacznie z Wielkanocą, ale które po prostu lubią. Jakie zupy mogą się zatem znaleźć w naszym cateringowym menu?

Dobra zupa to taka, która powstała na wysokiej jakości bulionie. To podstawa każdej kuchni, niezależnie od świąt czy sposobu podania. Nie zachwycimy gości zupami, jeśli nie osiągnęliśmy jeszcze mistrzostwa w przygotowywaniu bogatego w smaku, doskonałego rosołu. Odpowiednie proporcje mięs i warzyw, doskonałe przyprawy sprawiają, że osiągniemy idealną barwę i klarowność, które będą podstawą wszystkich innych zup. Jak ugotować idealny bulion? Oczywiście krok po kroku. Nasz szef kuchni, Jean van der Westhuizen, wyjaśnia tajniki bulionu idealnego w darmowym kursie Akademii UFS „Podstawowe informacje o bulionach”. A teraz do sedna. Jakie zupy warto włączyć do wielkanocnego menu?

Wielkanocny Żurek z cateringu

Żurek musiał zająć zaszczytne pierwsze miejsce. Przygotowanie go od podstaw wymaga jednak czasu i dobrego planowania. Pamiętajmy, że zakwas na żur fermentuje około pięciu dni. Aby nie powstała szkodliwa pleśń, należy umieścić go w odpowiedniej temperaturze i regularnie mieszać, unikając stosowania do tego metalowych narzędzi.

Choć stosowanie zakwasu własnej produkcji ma niewątpliwy urok, nie każdy szef kuchni może pozwolić sobie na długi czas oczekiwania oraz niepewność końcowego efektu. Świetną alternatywą dla klasycznego zakwasu jest Żurek Knorr, baza do zupy o zbalansowanej kwasowości, odpowiedniej konsystencji i dymnym posmaku uzyskanym dzięki zawartości prażonego wędzonego boczku.

Klasyczny smak żurku możesz wzbogacić różnymi dodatkami: wędzonym mięsem (boczkiem lub żeberkami), suszonymi grzybami leśnymi, pastą z pieczonego czosnku czy odrobiną świeżo startego chrzanu lub esencją dymną. Szczególnie polecam przepis na żurek z pulpecikami. Smakuje doskonale, a wygląda jeszcze piękniej!

A z czym serwować żur?

Oto kilka klasycznych i mniej znanych pomysłów na wielkanocny stół:

  • Z jajkiem ugotowanym na miękko
  • Z plastrami białej kiełbasy wieprzowej
  • Z plastrem chrupiącego boczku
  • Z posypką z boczku
  • Ze smażoną szynką parmeńską
  • Z klopsikiem nadziewanym jajkiem (lub małym klopsikiem z jajkiem przepiórczym)
  • Z kluseczkami chrzanowymi
  • Z ziemniakami hasselback
  • Z małymi pulpecikami
  • Z grzankami razowego lub żytniego chleba

Zupa chrzanowa w świątecznym menu wielkanocnym

Kremowa zupa z pikantną nutą chrzanu to wielkanocny strzał w dziesiątkę. Są tacy, którzy twierdzą, że to właśnie chrzanowa rządzi w Wielkanoc – zwłaszcza w nowoczesnym wydaniu i z nieoczywistymi dodatkami. Powinna posiadać bogaty aromat, który uzyskamy gotując bulion na różnych rodzajach mięs i wędlin. Ostry smak i zapach startego korzenia chrzanu warto złagodzić dodatkiem gęstej kwaśnej śmietany lub kremówki.

Można też zagęścić zupę mąką lub przygotować gładką zupę krem. Gęstsza zupa lepiej utrzyma dodatki, które warto podać gościom w osobnych pojemnikach. Mogą to być te same dodatki, co w przypadku żurku. Można też postawić na większą ekstrawagancję i zaproponować chips z salami, chrupiącą prażoną ciecierzycę w słodkiej wędzonej papryce lub kiełki rzodkiewki i świeże zioła. Pasują do niej także pieczone ziemniaki lub topinambur.

Warto przygotować także wersję wegańską tej doskonałej zupy. Bulion, rzecz jasna, powinien być w stu procentach warzywny, zamiast śmietany, użyjmy jej roślinnej alternatywy, a z warzywnymi dodatkami – możemy poszaleć. Roślinni goście z pewnością docenią taką opcję w cateringu.

Tradycyjny świąteczny barszcz. Czerwony czy biały?

W zależności od regionu – oferta naszych zup w cateringu może się różnić. Podczas świąt Bożego Narodzenia zazwyczaj te różnice dotyczą popularności barszczu czerwonego i zupy grzybowej. Z kolei podczas Wielkanocy wybory gości będą oscylowały pomiędzy żurkiem, barszczem (głównie białym) oraz – zwłaszcza ostatnio – chrzanową.

Zapytani – jaki barszcz podać na Wielkanoc? – odpowiecie pewnie, że biały. Z pomocą przyjdzie Wam Barszcz Biały o tradycyjnym, zbalansowanym smaku, do którego możecie dodać boczek, białą kiełbasę i inne dodatki, takie jak na przykład przy żurku.

Wielu gości, może nieco nieśmiało, podpytuje o czerwony barszcz, wszak tak rzadko go jadamy. Zapytajcie o preferencje. Głęboki, wyrazisty smak otrzymamy przygotowując go na zakwasie z buraków ćwikłowych, czosnku, wody i przypraw: soli, pieprzu, liści laurowych i ziela angielskiego oraz na tłustych, wędzonych mięsach, które nadadzą mu wyjątkowego charakteru. W zależności od warunków fermentacji i przepisu, przygotowanie zakwasu zajmuje od 4 do 10 dni. Warto mieć to na uwadze planując realizację świątecznych zamówień. Do środka możemy wkroić kiełbasę, dodać żeberka lub podać go z gotowanym jajkiem i odrobiną chrzanu. Aby pogłębić smak zupy i nadać jej pięknego burgundowego koloru, najlepiej jest wzbogacić ją dodatkiem Barszczu czerwonego Knorr tak jak w przepisie na barszcz ukraiński z wędzonym boczkiem.

Wielkanocne zupy rybne

Ryba na wielkanocnym stole jest ciekawą alternatywą dla mięsa. Podobnie dzieje się z zupami rybnymi, zwłaszcza tymi nieoczywistymi. Świetnie sprawdzi się kremowa zupa z wędzonego pstrąga, którą warto doprawić chrzanem i cytryną oraz zagęścić śmietaną z żółtkiem. Goście z pewnością chętnie skosztują pikantnej zupy z jesiotra i sandacza lub bardziej wykwintnej opcji, jaką jest nasza wariacja na temat chowdera na białym winie z dorszem, łososiem i krewetkami. Koniecznie spróbujcie ją przygotować, a następnie dodać do Waszych propozycji menu. Sprawdzi się doskonale!

Inną ciekawą opcją jest przygotowanie kremowej zupy o delikatnym smaku i podanie do niej kawałków łososia. Możemy postawić na krem cytrynowy, koperkowy, musztardowy czy szafranowy, a nawet przygotować zupę inspirowaną smakami Tajlandii: z dodatkiem mleka kokosowego, galangalu, trawy cytrynowej, liści limonki kaffir i świeżego chili. Młodsi goście, otwarci na kuchnie świata z pewnością ją docenią.

Zielone kremy z wiosennych warzyw na wielkanocny stół

Wielkanoc to czas, kiedy goście wyczekują pojawienia się pierwszych sezonowych warzyw i owoców. Warto skorzystać z dobrodziejstw przedwiośnia, by przygotować zielone zupy kremy. Także w wersjach wegańskich, które – jako opcja – powinny pojawić się w naszych cateringowych ofertach.

W czasie okołoświątecznym możemy już dostać u dostawców i rolników świeże liście szczawiu lub pokrzywy. Wybierając je za główne nośniki smaku i koloru w zupie, wpisujemy się w trend kuchni zero waste bazującej na lokalnych, często zapomnianych składnikach.

Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, powinniśmy móc kupić już także pierwsze świeże szparagi i strąki zielonego groszku.

Zupa krem z zielonego groszku, dzięki nieco słodkiemu aromatowi, zasmakuje nawet dzieciom. Można do niej dodać kawałki sera feta, śmietanowe kleksy lub kleksy z mleka kokosowego, prażone pestki dyni, migdałów, czarnuszki lub słonecznika. Dodanie do niej także szynki parmeńskiej będzie z pewnością odważne, ale na pewno ciekawe i odpowiednie do wielkanocnego świętowania.

Koniecznie pamiętajcie o szparagach! Jeśli święta wypadną w danym roku nieco później, krem szparagowy będzie nowoczesną alternatywą dla cięższych zup, a gości nie trzeba będzie długo namawiać. Wykwintny krem o wyrazistym smaku i gładkiej konsystencji przygotujecie oczywiście z dobrej jakości szparagów, z dodatkiem Zupa krem ze szparagów Knorr.

Ciekawą opcją jest również krem ze szpinaku, który można podać z serowym tortellini. Jako dodatek warto użyć prażonego słonecznika, czy kiełków musztardowca.

Wielkanoc to fantastyczny czas, by zaproponować gościom zupy krem ze świeżych składników, sprawić, by było kolorowo, warzywnie, świątecznie, zaś nade wszystko wiosenne, wszak Wielkanoc to czas nowego początku. Niech i tak będzie w naszych kuchniach!

Zupy w cateringu. Jak podawać?

Wielkanocna zupa musi być nie tylko smaczna, sycąca, ale także… cieszyć oko. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o sposób jej przewożenia do cateringowego klienta. Jeśli oferujemy gościom serwis, jesteśmy w stanie przywieźć zupę w kociołku lub termosie, podgrzać w miejscu dostępnym w ich prywatnej kuchni oraz podać w odpowiednich do rodzaju zupy talerzach lub miseczkach w właściwymi dodatkami. W innym wypadku jesteśmy zdani na pojemniki do zup – do zgrzewania, papierowe, z odpowiednimi dekielkami – lub styropianowe, choć lepiej – ekologiczne, z trzciny cukrowej.

Wszystkie dodatki zapakujmy osobno – w porcjach zbiorczych lub pojedynczych. Goście z pewnością ucieszą się z chrupkich, smacznych i odpowiednio zabezpieczonych elementów całości. Powodzenia!

Zupy wmenu
Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza