Menu

Przepis na majonez – jak zrobić majonez według oryginalnej receptury

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od tego, czym majonez jest i jak się go przygotowuje.

Majonez to gęsty, zimny sos powstały przez emulsyfikację oleju za pomocą żółtka jaja. Aby go przygotować, należy rozbijać energicznie żółtko i dodawać do niego bardzo powoli olej roślinny lub oliwę z oliwek. Woda pochodząca z żółtka i olej stanowią bazę emulsji, którą stabilizują emulgatory – lecytyna i białko z żółtka.

Często roztrzepywanie majonezu rozpoczynamy od dodania octu lub soku z cytryny, które sprawiają, że żółtko może zemulgować więcej oleju. Na sam koniec ubijania można też dodać musztardy, która nie tylko poprawia smak, ale i konsystencję, a wszystko dzięki niewielkiej zawartości lecytyny.

Tajemnicze pochodzenie majonezu

Ciekawostka dotycząca pochodzenia majonezu.

Ta kombinacja powróciła na stoły w XVIII wieku w formie majonezu, ale – jak w przypadku wielu podobnych potraw i dodatków znanych na świecie – jego pochodzenie jest wciąż przedmiotem sporów.

Zarówno Francuzi, jak i Hiszpanie roszczą sobie prawa do bycia wynalazcami tego sosu. Ci pierwsi sugerują, że pochodzi on z jednego z francuskich miast: Bayonne lub Les Mayons, skąd wziął swoją nazwę. Ci drudzy natomiast, że receptura na majonez powstała na cześć zwycięstwa księcia de Richelieu w Mahón, mieście na hiszpańskiej Minorce.

Z Europy majonez trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo był dobrem luksusowym, podawanym często z homarem. Na stoły zwykłych amerykanów trafił dzięki Richardowi Hellmannowi, który w 1905 roku w Nowym Jorku jako pierwszy rozpoczął sprzedaż gotowego majonezu. Tak powstała marka majonezu numer 1 na świecie – Hellmann’s.

Klasyczny majonez i jego rodzaje

Gęsty i stabilny Majonez do dekoracji Hellmann’s to ulubieniec szefów kuchni. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości oleju rzepakowego (aż 79%!) oraz rozpoznawalnego niemal na całym świecie smaku. Trafia do gustu miłośników tradycyjnej kuchni, gości na diecie bezglutenowej oraz osób dbających o zwierzęta i planetę, ponieważ zawiera tylko jaja z chowu ściółkowego. Jego odmianą jest Majonez do sałatek Hellmann’s, który świetnie wiąże składniki sałatek, zwłaszcza jarzynowej i ziemniaczanej. Jego zbalansowany profil smakowy ułatwia doprawienie sałatek.

Zastosowanie majonezu sałatkowego w sałatce.

Współcześnie możemy stosować wiele odmian majonezu, które oferują doskonale znany smak przy zmienionej recepturze, która odpowiada na najważniejsze trendy kulinarne. Majonez Yofresh Hellmann’s jest przeznaczony dla gości, którzy dbają o linię i zdrowie. Dzięki zawartości jogurtu posiada aż 58% mniej kalorii niż Majonez do dekoracji Hellmann’s, co sprawia, że doskonale odnajdzie się w lunchowniach i cateringach, które podają liczbę kalorii swoich dań.

Innym wariantem, który zdecydowanie ułatwia szefom kuchni przyrządzanie potraw dla różnorodnych gości, jest gęsty i kremowy Majonez wegański Hellmann’s o doskonałej konsystencji bez grudek i wytrawnym smaku. Świetnie pasuje do frytek i pieczonych warzyw oraz roślinnych sałatek, kanapek i burgerów. Nasi szefowie kuchni używają go między innymi do przyrządzenia wegańskiego burgera z warzywami i sosem z harissą.

Majonez w kuchniach świata

Majonez wniknął w kulturę i kuchnię wielu narodów i regionów. Amerykanie stosują go do kanapek, burgerów, dipów i surówek takich jak coleslaw, mieszkańcy Europy Zachodniej do sosów (na przykład remulady) oraz smażonych potraw (zwłaszcza frytek), a Słowianie do sałatek jarzynowych i ziemniaczanych oraz sosu tatarskiego.

Majonez jest też niezwykle popularnym dodatkiem do potraw w Japonii, gdzie przygotowuje się go z użyciem octu ryżowego. Japończycy stosują go jako polewę do okonomiyaki, wytrawnego placka z kapustą i dodatkami, kanapek z jajkiem, sałatki ziemniaczanej, a nawet do ozdobienia yakisoby – smażonego makaronu z mięsem i warzywami.

Co więcej, majonez doskonale odnalazł się w kuchniach skandynawskich, ponieważ jego smak i tłustość świetnie łączą się z rybami. Polecamy go zwłaszcza do przygotowywania kanapek, jak w naszej recepturze na skandynawską kanapkę z makrelą.

Majonez jako idealna baza do dalszych kreacji kulinarnych

Bez majonezu trudno wyobrazić sobie przygotowywanie zimnych sosów. Na jego bazie można przyrządzić klasyczne, dobrze znane i lubiane sosy, a także postawić na innowacyjne i autorskie połączenia.

Które sosy przygotowujemy na bazie majonezu?

  • Sos tysiąca wysp: majonez z dodatkiem ketchupu, posiekanej cebuli i pikli, słodkiej papryki i soku z cytryny
  • Remulada: majonez z ziołami, piklami, kaparami, niekiedy z curry
  • Sos tatarski: majonez z posiekanymi piklami, kaparami i świeżymi ziołami
  • Sos andaluzyjski: majonez z koncentratem pomidorowym i pikantną papryką
  • Fritessaus: połączenie majonezu i ketchupu
  • Sos samurajski: majonez z ketchupem i harrisą
  • Sos koktajlowy: majonez z ketchupem, sosem Worcestershire, sokiem z cytryny i pieprzem
  • Joppiesaus: majonez z curry

Wielką popularnością cieszy się majonez z dodatkiem przecieru z mango, soku z kimchi, yuzu czy wasabi. Jest też fantastyczną bazą do przygotowania dipów warzywnych, takich jak dip brokułowy z naszego przepisu.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza