Menu

Który ser zawiera laktozę?

Dobra wiadomość – choć wszystkie produkty mleczne zawierają laktozę, niektóre sery zawierają jej znikomą ilość, która jest bezpieczna dla zdrowia osób uczulonych na ten cukier.

Jak widać, należy zwłaszcza zastąpić ser biały w daniach dla osób niejedzących laktozy.

Zamienniki sera białego

Oto kilka porad, jakie zamienniki sera białego możesz stosować w swojej kuchni.

Ser biały bez laktozy

Ser biały bez laktozy

Wielu producentów nabiału oferuje sery krowie pozbawione laktozy. Podczas ich produkcji dodawana jest laktaza – enzym, który „rozrywa” dwucząsteczkową laktozę na glukozę i galaktozę.

Ser biały wegański

Ser biały wegański

Producenci produktów roślinnych mają w swojej ofercie coraz więcej serów wegańskich. Naturalnie nie zawierają one laktozy. Najczęściej mają konsystencję twarogu lub białego sera do smarowania.

Ser z nerkowców

Ser z nerkowców

We własnej kuchni możesz przygotować alternatywę białego sera z orzechów nerkowca. Wystarczy namoczyć je na 8-10 godzin w zimnej wodzie, odcedzić i zmiksować z wodą, solą i octem do odpowiedniej konsystencji.

Ser ze słonecznika

Ser ze słonecznika

W podobny sposób można zrobić ser ze słonecznika. Jest tańszy w produkcji i bardziej lokalny, ale charakteryzuje go wytrawny smak i może mieć delikatny szary odcień.

Ser z napoju sojowego

Ser z napoju sojowego

Własnymi siłami przygotujesz także domowe tofu, które jest łagodniejsze niż przemysłowe i ma delikatniejszą strukturę.

Z napojem sojowym należy postępować tak, jak z mlekiem krowim przy przygotowywaniu twarogu – podgrzać do 82°C i skoagulować ulubionym składnikiem, np. octem lub sokiem z cytryny.

Jeśli poszukujesz zamienników produktów mlecznych, poznaj Florę Plant 15% i Florę Plant 31% - roślinną alternatywę tradycyjnej śmietany, która zapewni kremowy smak potraw dla wszystkich gości.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza