Menu

Podział mięsa wołowego

Podział wołowiny na kawałki mięsa przedstawia klasyczny schemat.

Szyja

Mięso jest tłuste, dlatego świetnie nada się do przygotowania aromatycznego bulionu wołowego. Często też mieli się je, by wykorzystać w kotletach mielonych, klopsach lub jako składnik nadzienia.

Krakówka

Ten smaczny kawałek mięsa ma kilka zastosowań. Można gotować na nim bulion, gdyż jest dosyć tłusty. Pokrojoną w grube plastry karkówkę można grillować po natarciu Przyprawą do mięs Knorr 100% naturalnych składników, a po pokrojeniu w kostkę dodać do gulaszu lub innych mięsnych potrawek.

Rozbratel

Jest to część żebra wołowego, z którego wycina się stek T-bone. Rozbratel uważa się za jeden z najsmaczniejszych kawałków wołowiny ze względu na jego soczystość i kruchość.

Antrykot

Antrykot, podobnie jak rozbratel, jest bardzo lubianą częścią żebra wołowego. Jest chudym mięśniem, który nadaje się do grillowania, smażenia i duszenia. Można przygotować z niego steki, ale też tradycyjne kotlety, zrazy czy gulasze.

Rostbef

Uważany za jeden z najszlachetniejszych kawałków wołowiny. Rostbef świetnie nadaje się do pieczenia, gdyż nawet po długim czasie spędzonym w piecu zachowuje swoją zwartość, soczystość i delikatność.

Krzyżowa

Bardzo delikatne mięso, świetne do przyrządzania steków oraz medalionów, gdyż wystarczy jej krótkie obsmażenie. Można też dusić ją w gulaszach, potrawkach i zupach.

Polędwica

Polędwica to najbardziej ceniony kawałek mięsa wołowego. Wystarczy krótkie obsmażenie lub zgrillowanie oraz odrobina przypraw, by uzyskać świetny smak i teksturę dania.

Klasycznie przygotowuje się z niej stek, który można podać z młodymi warzywami i sosem bernaise.

Z polędwicy najczęściej przygotowuje się surowe przystawki, takie jak carpaccio i tatar.

Mostek

Ze względu na dużą zawartość włókien i tłuszczu, mostek wybierany jest najczęściej do dań jednogarnkowych, w których może długo się dusić. Mięso z mostka po zmieleniu świetnie nadaje się na burgery.

Szponder

Żebro właściwe, często traktowane jest jako mięso drugiej kategorii – a niesłusznie! Smakuje wyśmienicie po zgrillowaniu lub długim duszeniu we własnych sokach z dodatkiem sosu BBQ, piwa lub czerwonego wina.

Łopatka

Świetnie nada się do duszenia w gulaszu. Po odpowiedniej obróbce można z niej przygotować zrazy, a nawet pieczeń.

Łata

Kawałek mięsa o długich włóknach mięśniowych. To z niego przyrządza się stek bavette, który – choć zwykle jest tańszy od innych steków – może być równie kruchy i soczysty.

Skrzydło

Mięso ze skrzydła nie potrzebuje długiej obróbki, by móc trafić na talerz. Przygotujesz z niego krótko obsmażany stek oraz pieczone kotlety.

Zrazowa

Dzieli się na górną i dolną, choć nie różnią się one w dużym stopniu właściwościami. Jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje się z niej zrazy – ale nie tylko. Zrazową można wykorzystać też do przygotowania pieczeni lub medalionów.

Ligawa

Jeden z najciekawszych kawałków wołowiny, nazywany „fałszywą polędwicą”. Jest krwistoczerwony, wyrazisty w smaku, a jednak soczysty. Odkrywa swój wyśmienity aromat dzięki pieczeniu lub duszeniu. Można też przygotować z niej carpaccio.

Goleń

Soczyste mięso z kością szpikową do gotowania i duszenia. Przygotowuje się z niego włoski przysmak ossobuco.

Podroby wołowe

Nie zapominaj o podrobach! Powrót do ich spożywania to jeden z ważnych trendów we współczesnej gastronomii. Z polików, ozorów czy serca wołowego możesz przygotować dziesiątki pysznych potraw. O tym, jak pracować z podrobami i dlaczego warto mówimy w kursie Akademii UFS „Od nosa do ogona”. Przekonaj się sam, że warto!

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza