Menu
Karczochy

Karczochy

Szczyt sezonu przypada tu na okres od marca do maja. Ze względu na ich niepodważalne zalety żywieniowe, karczochy są znakomitym źródłem zdrowego cholesterolu oraz błonnika pokarmowego bez tłuszczu.

Jak je wybierać: Wybieraj karczochy z dokładnie zamkniętymi główkami - ciężkie jak na swój rozmiar.

Gotowanie: Można je piec, gotować na parze albo w wodzie. Dostosuj czas gotowania do ich rozmiaru - większe karczochy gotują się oczywiście dłużej. Idealnie ugotowane są kremowe i sprężyste, w przeciwnym wypadku mogą być twarde (niedogotowane) lub rozmiękłe (rozgotowane).

Dobrze się komponują: z czosnkiem, cytryną, oliwą z oliwek, pietruszką, solą, pieprzem, szpinakiem, serem, kurczakiem.

Porada: Skrop je sokiem z cytryny, by nie zbrązowiały.

Szparagi

Szparagi

Szczyt sezonu na szparagi przypada na kwiecień, ale zbierane są od końca lutego aż do czerwca. Występują w trzech odmianach: zielonej, białej lub fioletowej. Najpopularniejsza jest odmiana zielona. Białe są o wiele delikatniejsze, lecz także bardziej wymagające przy zbiorze. Fioletowe są najmniejsze i charakteryzują się znacznie subtelniejszym, słodszym smakiem.

Jak je wybierać: Świeże szparagi mają jędrne, kruche łodygi, które powinny być wilgotne. Jeśli wyglądają na suche albo mają zdrewniałą końcówkę, prawdopodobnie są stare. Pędy mają być proste i nie powinno dać się ich wygiąć, bo się złamią. Główki powinny być ściśle zamknięte. Ciemnozielony lub fioletowy kolor świadczy o wysokiej jakości, natomiast żółty mówi nam, że szparagi są zbyt stare.

Gotowanie: Szparagi można łatwo i szybko przyrządzić na wszystkie możliwe sposoby. By zredukować kalorie, możesz wybrać blanszowanie, gotowanie na parze lub w wodzie. Dla wzmocnienia smaku można je piec w piekarniku, zapiekać, grillować lub smażyć na patelni.

Dobrze się komponują: ze szczypiorkiem, cytryną, limonką, koperkiem, bazylią, pieprzem, pietruszką, estragonem, czosnkiem, cebulą, rzodkiewką, groszkiem, ziemniakami, szpinakiem, jajkami w koszulkach, risotto, makaronami, brokułami, musztardą, octem, sosem holenderskim, sosem sojowym, prosciutto, bekonem, masłem.

Porada: Jeśli zamierzasz odgrzewać szparagi, przerwij gotowanie w momencie, zanim będą gotowe, gdy są jeszcze lekko al dente. Odgrzewanie pozwoli na dokończenie procesu gotowania.

Fenkuł (koper włoski)

Fenkuł (koper włoski)

Choć jest dostępny przez cały rok, szczyt sezonu przypada na okres od października do kwietnia.

Jak go wybierać: Wybieraj czyste, duże, chrupkie bulwy z natką o świeżym, zielonym kolorze. Odrzucaj sztuki z oznakami brązowienia.

Gotowanie: Można go jeść na surowo w sałatkach lub gotować na wiele różnych sposobów - dusić, smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, piec, gotować na parze lub dodawać do zup. Natki używać można dla podkreślenia smaków, podobnie, jak koperku, a liście przydadzą się jako przyprawa.

Dobrze się komponuje: z rybami (zwłaszcza łososiem), pomarańczą, awokado, jabłkami, cytryną, oliwkami, masłem, kurczakiem, omułkami, kiełbasą, tymiankiem, pomidorami, ziemniakami.

Porada: Nie marnuj żadnej części fenkuła. Większość kucharzy używa bulw oraz łodyg, ale i liście można wykorzystać jako przyprawę.

Młode ziemniaki

Młode ziemniaki

Szczyt sezonu przypada na okres od późnej wiosny do wczesnego lata. Są niewielkie, delikatne i odrobinę słodsze, niż typowe ziemniaki.

Jak je wybierać: Wybieraj ziemniaki o gładkiej, pozbawionej skaz skórce, odrzucając te z okami, poobijane lub zawilgłe. Powinny być suche i jędrne. Świeżo zebrane ziemniaki powinny mieć na sobie trochę ziemi.

Gotowanie: Nadają się znakomicie zarówno do zapiekania, jak i do sałatek - wystarczy je tylko ugotować i posmarować masłem.

Dobrze się komponują: z oliwą, szczypiorkiem, solą, czarną solą, baraniną, pieczonym kurczakiem, zielonymi szparagami.

Porada: Możesz dowolnie żonglować smakami sałatki ziemniaczanej, dodając masło doprawione na różne sposoby (cytrynowe, ziołowe, z pesto i czosnkiem).

Awokado

Awokado

Choć są dostępne niemal przez cały rok, tak naprawdę sezon na nie przypada od końca zimy do wczesnej wiosny.

Jak je wybierać: Wybieraj owoce o fakturze pozbawionej niedoskonałości, jednolicie twarde czy miękkie w tych samych miejscach, niepoobijane i bez wgnieceń. W ręce powinny wydawać się dość ciężkie jak na swój rozmiar. Jeśli przy wstrząśnięciu słyszysz, że pestka obija się luźno w środku, lepiej ich nie kupować.

Gotowanie: Najczęściej jedzone są na surowo, w sałatkach, guacamole czy na chlebie. Powodem jest głównie to, że w wyniku podgrzewania – bardzo łatwo stają się gorzkie. Można je jednak piec lub grillować przy pewnej dozie ostrożności.

Dobrze się komponują: z cytryną, limonką, cebulą, czosnkiem, sałatą, szpinakiem, ogórkiem, truskawkami, mango, grejpfrutem, pomidorem, indykiem, jajkami, kurczakiem, kolendrą, miętą, koperkiem, pieprzem, czekoladą, kawą, oliwą.

Porada: Dodatek soku z cytryny sprawi, że awokado nie zbrązowieje.

Mango

Mango

Choć są dostępne niemal przez cały rok, tak naprawdę sezon na nie przypada od końca zimy do wczesnej wiosny.

Jak je wybierać: Najlepszą wskazówką na temat ich dojrzałości nie jest kolor, a miękkość. Dlatego zawsze lekko ściśnij owoc, by sprawdzić, czy łatwo go wgnieść.

Gotowanie: Mango często jada się na surowo jako jeden z najwspanialszych składników sałatek, deserów, koktajli owocowych czy sosów. Gotowane lub grillowane mango można podać z kurczakiem, indykiem, wieprzowiną lub baraniną.

Dobrze się komponuje: z bananami, kokosem, śmietanką, cytryną, imbirem, limonką, czerwoną cebulą, rybami, kaczką, pomarańczą, ananasem, wieprzowiną, rumem, cukrem.

Porada: Kolendra uwielbia mango, zatem połączenie ich w jednym daniu zawsze będzie korzystne.

Czereśnie i wiśnie

Czereśnie i wiśnie

Szczyt sezonu na nie przypada od maja do sierpnia. To ten sam gatunek, zwyczajowo rozróżniany ze względu na smak - słodki w przypadku czereśni, a kwaśny u wiśni.

Jak je wybierać: Wybieraj błyszczące, ładne owoce, pozbawione niedoskonałości. Im ciemniejszy kolor, tym owoc będzie słodszy.

Gotowanie: Doskonale nadają się do jedzenia na surowo jako przekąska lub składnik sałatki czy deseru. Można je dodać do ciast, muffinów, lodów, dżemów, jogurtów czy płatków. Jeśli postanowisz je ugotować, należy je wcześniej wypestkować, a gotowanie powinno trwać krótko, by zdążyły zmięknąć, ale zachowały fakturę i kolor.

Dobrze się komponują: z czekoladą, migdałami, orzechami, limonką, jagodami, warzywami liściastymi, innymi owocami pestkowymi, rzodkiewką, ananasem, ricottą, mascarpone, serkiem śmietankowym, serem kozim, masłem, bitą śmietaną, jogurtem, crème fraiche, białą czekoladą, lodami, wanilią.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza