Menu

Menu dla dzieci i seniorów?

Tradycyjne dania świąteczne często są ciężkostrawne i zawierają produkty, za którymi nie przepadają najmłodsi lub najstarsi goście – na przykład grzyby, świeżą cebulę lub mak i bakalie. Co można dla nich przygotować?

Podobnie z menu na sylwestra – warto uwzględnić potrzeby dzieci i seniorów. Najmłodsi goście przykładają dużą wagę do wyglądu dań, dlatego warto zaproponować im kolorowe koreczki, mini pizzę lub mini burgery, kawałki kurczaka pieczone z różnymi sosami, a na deser słodkie muffiny lub ciepłe lody.

Seniorzy często wybierają dania łatwe do zjedzenia, bez cukru i lekkostrawne. Delikatne zupy zamiast ciężkich gulaszy, pieczone mięsa zamiast tych smażonych w panierce, sałatka warzywna zamiast jarzynowej na majonezie – oto kilka pomysłów, jak ugościć najstarszych na imprezie sylwestrowej.

Alergeny i alternatywne diety

Skupiając się na przygotowaniu tradycyjnego menu znanego z domowych wigilii lub sylwestrów, niekiedy zapominamy o potrzebach gości z nietolerancjami pokarmowymi lub stosującymi diety, które wykluczają różne produkty.

Przygotuj przynajmniej po jednej opcji każdej potrawy, która nie będzie zawierać:

  • glutenu,
  • laktozy,
  • orzechów i sezamu,
  • mięsa i ryb,
  • produktów odzwierzęcych.

Nie oznacza to wcale, że musisz przygotować kilka różnych opcji jednego dania. Wystarczy świadomie przygotować jedno – tak, by odpowiadało jak największej liczbie osób.

Zwyczaje świąteczne i sylwestrowe

Nie można zapominać, że czas świąteczny i sylwestrowy nie ogranicza się tylko do jedzenia. Goście chcą spędzić czas z najbliższymi i powtórzyć zwyczaje znane z domu. Jakich momentów podczas wigilii i witania nowego roku nie może zabraknąć?

Zwyczaje świąteczne

  1. Dzielenie się opłatkiem – dla wielu to ważna tradycja, która rozpoczyna kolację wigilijną. Podaj opłatek na talerzu – z pewnością wielu gości skorzysta z możliwości złożenia życzeń bliskim.
  2. Siano pod obrusem – ten wywodzący się z czasów pogańskich zwyczaj wciąż jest kultywowany w wielu domach.
  3. Pocałunek pod jemiołą – kilka rozwieszonych po sali gałązek jemioły pomoże gościom przekazać sobie pozytywne uczucia.

Zwyczaje sylwestrowe

  1. Kieliszek szampana o północy – musujące wino to kwintesencja świętowania. Ten moment to także dobra okazja dla gości na złożenie życzeń noworocznych swoim bliskim.
  2. Confetti lub sztuczne ognie – wystrzelenie złotego confetti, wypuszczenie wypełnionych helem balonów lub wręczenie gościom sztucznych ogni zapewni niesamowitą atmosferę.
  3. Rozgrzewające po tańcu – w środku nocy sylwestrowej zmęczonym tańcem gościom warto podać rozgrzewający, tłusty posiłek, dzięki któremu nabiorą sił na dalszą zabawę
Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza