Menu

Święta i wigilijna gorączka kulinarna już blisko. Zanim jednak wszyscy zrelaksują się z bliskimi przed choinką, warto pomyśleć o tym, w jaki sposób możemy wprowadzić świąteczny klimat w pracowniczej kantynie. Co sprawdzi się najlepiej i czym zaskoczyć swoich gości?

Świąteczny motyw przewodni

Aby stworzyć wyjątkowy nastrój świąteczny w kantynie, nie wystarczy kilka gałązek świerku i skąpany w srebrze błyszczący łańcuch na stole. Dekoracja pomieszczenia powinna przywoływać ciepło domowego ogniska, być oryginalna i zachwycać. Istotne jest również to, aby wszystkie elementy kompozycji miały świecki charakter i tworzyły razem spójną całość.

Absolutnym numerem 1 świątecznej aranżacji kantyny jest ogromna choinka – główny symbol jedynego okresu w roku, kiedy celebruje się bliskość przy wspólnym stole, dlatego z pewnością nie może jej zabraknąć.

Ponadto do najpopularniejszych motywów dekoracyjnych należą bez wątpienia pierniki, które możemy wykorzystać np. do budowy świątecznych domków, choinek lub łańcuchów, sztuczny śnieg rozprowadzany na oknach czy poinsecje, czyli czerwone kwiaty nazywane potocznie gwiazdami betlejemskimi. Warto także sięgnąć po szereg inspiracji i zadbać o nieprzeciętny anturaż w pomieszczeniu, aby przełamać standardowe schematy, np. zamienić kantynę w Biegun Północny z Mikołajem w roli głównej czy wykleić ściany kantyny tymczasowymi fototapetami z motywem świątecznym, np. wioską elfów, stosem prezentów lub górskim krajobrazem z widokiem na stok.

Najlepszym źródłem inspiracji jest Internet – w sieci spotkamy mnóstwo przykładów aranżacji przestrzeni w stylu skandynawskim, amerykańskim czy francuskim, które w połączeniu z polską tradycją dają świetny efekt. Ponadto wskazówki dotyczące wystroju wnętrza znajdziemy w katalogach świątecznych, książkach lub specjalnych wydaniach magazynów.

Dekoracja kantyny

 

Świąteczne menu w kantynie

Jadłospis świąteczny to co roku niemałe wyzwanie dla szefów kuchni. Kluczową kwestią staje się znalezienie pomysłu na to, jak przygotować klasyczne dania tak, aby wywołać efekt WOW. Zarówno barszcz czerwony, krokiety, uszka, zupa grzybowa, jak i pierogi czy kapusta z grochem to potrawy, które można przyrządzić, odstępując nieco od tradycyjnych przepisów i modyfikując subtelnie smak.

Świąteczne menu inaczej konstruowane jest i w kantynach pracowniczych, i na dużych stołówkach produkcyjnych, niemniej wszędzie w tym wyjątkowym okresie oczekiwane są zmiany. Dla pracowników istotna jest nie tylko sama wigilia, ale również całokształt świątecznego klimatu w grudniu, dlatego warto postarać się o jego wprowadzenie już na początku miesiąca. Nie od dziś wiadomo, że przyjemna atmosfera sprzyja jeszcze większej integracji, stąd tym bardziej słuszne jest wprowadzenie świątecznych akcentów w kantynie.

Menu może być inspirowane regionalnymi daniami lub zaskakiwać egzotycznym akcentem, np. karp w galarecie, kutia czy keks jako wariant klasyczny lub śledzie z burakiem i kolendrą, sałatka z grzybowym tortellini i śliwką czy kołacze z jabłkami w sosie piernikowym jako niestandardowa wersja świąteczna. Co więcej, możemy pokusić się np. o węgierski gulasz szegedyński, gwatemalskie tamales czy łotewski kukis, ale pamiętajmy, że grudniowy jadłospis to nie tylko wigilijne potrawy, dlatego dla równowagi nie może w nim zabraknąć konwencjonalnych dań, np. zup, makaronów czy sałatek.

Plany vs rzeczywistość

Zbudowanie świątecznej i sielskiej atmosfery w kantynie nie musi generować wysokich kosztów. Dbałość o niuanse w dekoracji i umiejętne podkreślenie bożonarodzeniowego klimatu, np. w postaci cukierka w kształcie mikołajowej laski czy chrupiącego piernika do kawy gratis, z pewnością umili pracownikom przerwę w wykonywaniu obowiązków służbowych, a przy tym nie nadwyręży budżetu firmy.

Wnętrze świątecznej kantyny nie może przytłaczać liczbą ozdób. Podstawą dekoracji mogą być różne formy iluminacji, np. wykorzystanie energooszczędnych, wielokolorowych lampek, które tworzą ciepły nastrój. W tym aspekcie warto sięgnąć po skandynawskie rozwiązania, które wciąż są na topie świątecznych trendów, tj. plastry drzewa jako podkładka pod talerz, geometryczne świeczniki lub szklane lampiony na stoły. Doskonale sprawdzą się także bombki, minimalistyczne stroiki czy igliwie luźno rozrzucone na stole. Na ścianach warto umieścić skarpety na prezenty lub zorganizować Dzień Swetra z motywem świątecznym, np. reniferem, bałwanem lub niedźwiedziem polarnym w czapce Mikołaja.

Każda z koncepcji zdecydowanie oddaje świąteczny charakter i wprowadza wyjątkową atmosferę. Dzięki temu pracownicy nie tylko poczują atmosferę Świąt, ale również docenią grudniowe starania względem aranżacji wnętrza.

 

Dowiedz się więcej na temat IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza