Menu

Impreza sylwestrowa z zyskiem, czyli jaka?

Pierwszym krokiem do skutecznego podniesienia dochodów jest wskazanie obszarów, w których oszczędzać nie można, ponieważ w długiej perspektywie obniżenie ich budżetu mogłoby okazać się katastrofalne w skutkach. Mowa przede wszystkim o jakości składników i produktów oraz kosztach personelu. Pozwalając sobie na spadek jakości moglibyśmy stracić wielu klientów, a obniżając koszty zatrudnienia stracić dobrych, zaufanych pracowników i zmniejszyć dostęp do tych wykwalifikowanych i z dużym doświadczeniem.

Jak więc oszczędzać bez strat? Możemy postarać się obniżyć koszty rachunków i opłat, na przykład stawiając na muzykę ogólnodostępną pozbawioną praw autorskich, dzięki czemu nie musimy płacić za licencję. Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z wysokiej jakości produktów convenience, które pozwalają przyspieszyć czas przygotowania posiłków, co oznacza obniżenie rachunków za prąd czy gaz.

Zamiast szukać oszczędności, możemy też zastanowić się, jak możemy podnieść jakość naszej imprezy, a tym samym przyciągnąć bogatszą klientelę i podnieść opłatę za miejsce na przyjęciu. Aby to zrobić, warto zadbać o podniesienie atrakcyjności menu czy zatrudnienie sommeliera, który opowie gościom o serwowanym winie. Niezbędnym może okazać się również zapewnienie dodatkowych atrakcji, takich jak muzyka na żywo, pokaz iluzji, prowadzenie zabaw przez wodzireja czy pokaz żonglowania szkłem przez barmanów. Jeśli zdecydujesz się na taką imprezę, niezbędna będzie inwestycja w marketing, który pozwoli dotrzeć do zainteresowanej grupy klientów.

Catering sylwestrowy szuka oszczędności

Podstawą szukania oszczędności w cateringu jest przede wszystkim unikanie marnotrawstwa żywności. Dlatego koniecznym będzie dobre zaplanowanie zakupów, odpowiednie przechowywanie zapasów oraz kontrolowanie porcji jedzenia.

Pomogą nam również produkty convenience, których użycie nie wymaga wieloletniego doświadczenia, dzięki czemu również młodzi kucharze poradzą sobie z gotowaniem z ich udziałem.

Menu sylwestrowe przyjazne dla budżetu restauratora

Podstawą menu przyjaznego dla budżetu jest dobrze opracowany food cost. Jeśli poszukujesz inspiracji, sprawdź nasz kalkulator food cost. Znajdziesz tam wiele receptur z podziałem na składniki i ich koszty oraz opcję samodzielnego dodawania składników.

Zupy w menu na sylwestra

Niedrogie zupy gotuje się na przystępnych cenowo warzywach. Koszt samej bazy jest wtedy niewielki, a główne składniki podnoszące food cost to dodatki: oliwy smakowe, pesto, chipsy, grzanki czy pianki.

Na sylwestrze świetnie sprawdzi się klasyczna francuska zupa cebulowa, którą możemy podać z serową grzanką. Inna opcja to zupy kremy, na przykład zupa czosnkowa, buraczana, dyniowa, brokułowa, kalafiorowa czy wegański krem z białych warzyw z pietruszkową oliwą z naszego przepisu.

Aby dodać zupom kremom charakteru, można ugotować je na bulionie grzybowym, doprawić bulion aromatem wędzarniczym czy zagęścić zupę mlekiem kokosowym.

Do tanich zup należą też zupy ze strączków, takie jak tradycyjna grochówka i fasolowa, indyjska zupa z soczewicy czy marokańska harira. Aby nie dodawać do nich drogich kawałków mięsa, możemy ugotować je na wysokiej jakości rosole wołowym, który nada im bogatego smaku i aromatu.

Sylwestrowe przystawki i sałatki

Niski food cost przystawek i przekąsek to ważna sprawa – wszak są one nieodzowną częścią sylwestrowej imprezy. Możesz postawić na te opierające się na pieczywie, takie jak bruschetta, crostini czy ciabatta, którą w naszej recepturze podajemy z falafelem.

Dobrze sprawdzą się też roślinne odpowiedniki mięsnych przystawek, takie jak warzywny tatar (na przykład z pomidorów czy bakłażanów) i carpaccio z buraka. Więcej inspiracji znajdziesz w artykule „Przekąski na sylwestra w lokalu i na wynos”.

Tworząc menu sałatkowe, dobrze jest postawić na lubianą klasykę. Podczas sylwestra doskonale sprawdza się więc majonezowa sałatka jarzynowa lub uwielbiana przez gości sałatka ziemniaczana. Majonez odgrywa w nich wyjątkowo ważną rolę – nie tylko łączy składniki, ale i odpowiada za smak. Powinien mieć odpowiednią gęstość, długo zachowywać świeżość poza lodówką i nie żółknąć.

Doskonale sprawdzi się więc Majonez do sałatek Hellmann’s, który jest słodszy od wytrawnego Majonezu do dekoracji Hellmann’s. Jeśli Twoi goście preferują lżejsze sałatki, możesz skorzystać z Majonezu Yofresh Hellmann’s.

Dania główne na sylwestra w restauracji

Sylwestrowe dania główne z pewnością powinny być wyjątkowe, co nie oznacza, że muszą być drogie. Oto kilka pomysłów na potrawy, które pomogą nam obniżyć food cost.

Podroby

Podroby

Niedrogie podroby wracają do łask. Klasyczna wątróbka z cebulką i jabłkiem to wciąż lubiane danie, choć możemy też ponieść wodze fantazji. Wątróbkę możemy podać z wiśniami, serca w gulaszu z warzywami korzeniowymi, a poliki wieprzowe z czekoladowym sosem mole.

Zapiekanki

Zapiekanki

Zapiekanki rozgrzewają i dodają siły w tańcu, a jednocześnie nie muszą być kosztowne. Mowa na przykład o zapiekance pasterskiej, w której większość składników to niedrogie warzywa (ziemniaki, marchew, groszek) czy lasagne, które możemy przygotować z różnymi nadzieniami.

Dania mączne i zbożowe

Dania mączne i zbożowe

To zawsze doskonały wybór, gdy chcemy zadbać o nasz food cost. Wszelkie makarony, pierogi, kopytka, kluski, a także rodzime kaszotto pozwolą nam zadbać o dobre samopoczucie gości, jak i o nasz budżet.

Jak zadbać o wszystkich gości lokalu gastronomicznego w sylwestra – co z alergikami i weganami?

Dawno minęły już czasy, w których mogliśmy pominąć gości unikających jedzenia niektórych produktów: alergenów, mięsa, nabiału czy jaj, o czym pisaliśmy już w artykule „Menu na sylwestra, menu świąteczne… O czym zapominamy?”. Bywa to wyzwaniem, gdy tworzymy imprezę sylwestrową, która ma przynieść nam znaczne zyski. Oto trzy porady, które pozwolą nam łatwiej poradzić sobie z tym ugoszczeniem wegetarian, wegan i alergików.

  1. Ogranicz dania. Ułóż menu tak, by wiele osób mogło zjeść tę samą potrawę. Na przykład gotując zupy, postaw na rosół z kury, który nie zawiera alergenów oraz oleju palmowego, lub – jeśli w zupie nie ma mięsa – na wegański i pozbawiony alergenów Rosół jarzynowy Knorr Professional.
  2. Unikaj drogich składników. Diety bez alergenów i roślinne promują niekiedy spożywanie droższych produktów, które łatwo możesz zastąpić innymi, powszechnie dostępnymi. Sałatkę z amarantusem czy quinoą możesz równie dobrze przyrządzić z kaszą jaglaną, a wymyślne strączki zastąpić grochem czy fasolą.
  3. Zrób od zera. Bezglutenowy chleb, pozbawiona laktozy śmietanka czy roślinny ser znacznie ułatwiają pracę, ale bywają też kosztowne. Jeśli chcesz obniżyć koszty, możesz samemu upiec prosty chleb gryczany z samej kaszy, przygotować błyskawiczne mleko z płatków owsianych czy zrobić alternatywy dla dań mięsnych, jak pieczeń z soczewicy z marchewką, orzechami i sosem pomidorowym z naszego przepisu.
Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza