Menu

Choć drób jest chętnie wybierany przez gości, to jednak mięso kurczaka uchodzi za dość mdłe. Doświadczeni szefowie kuchni wiedzą, że może to być zaletą, gdyż delikatne mięso świetnie chłonie wyraziste smaki. Rozmaryn, tymianek oraz sok z cytryny podkreślą jego charakter. Jednocześnie trzeba  uważać, żeby smak mięsa nie został przytłoczony przez aromat przypraw. Z uwagi na łagodny smak mięsa drobiowego, będą pasowały do niego właściwie wszystkie rodzaje warzyw.

Szpinak. Najlepiej smakuje serwowany na surowo lub lekko podgotowany (przysmażony lub przyrządzony na parze). Można też go uczynić składnikiem warzywnej sałatki. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie kołderki ze szpinaku, na której ułożymy kurczaka, albo też użycie go jako nadzienia. Aby wydobyć pełnię smaku tego warzywa, można także dodać do niego ser (mozzarellę, fetę lub parmezan) bądź przyrządzić go ze śmietaną.

Brokuły. To doskonała przystawka lub alternatywa dla ziemniaków podawanych jako dodatek do dania głównego. Smak brokuła można wydobyć, zapiekając go z serem i kurczakiem (na przykład przyrządzając  rozmaite zapiekanki).

Cytryna i czosnek. Sprawdzają się jako najłatwiejsza w przygotowaniu marynata do kurczaka.

Burak. Świetnie komponuje się z kaczką. Zarówno świeżo ugotowany, jak i w postaci chutneya będzie harmonijnie łączył się z tym gatunkiem mięsa. Nadaje nieco ziemistego smaku i zapachu, szczególnie lubianego w Europie Środkowej.

Jarmuż. Świetnie pasuje do kurczaka. Dodaje potrawom orzeźwiającego smaku. Przed podaniem można go lekko podsmażyć. Warto go także wykorzystać do sałatek, dodać do sosu na bazie śmietany lub użyć podczas gotowania rosołu.

Ten gatunek mięsa w kuchni występuje pod różnymi postaciami – od pieczeni, poprzez medaliony, polędwiczki, kotlety, po tzw. szarpaną wieprzowinę (ang. pulled pork). Jej niektóre części są tak chude jak mięso z kurczaka i dlatego też są bardzo chętnie spożywane. Ceniona ze względu na niską zawartość tłuszczu i kaloryczność, wieprzowina dostarcza znaczne ilości witamin i składników mineralnych.

Warzywa korzeniowe: marchew, rzepa, pasternak. Mają wysoką zawartość skrobi, która sprawia, że w wyniku smażenia nabierają słodkawego smaku, dzięki czemu idealnie pasują do wieprzowiny. Dodanie ziół (np. rozmarynu) lub czosnku i szalotek nada wieprzowinie bardziej wyrazisty smak.

Czosnek. Można go dodać niemal do każdego dania z wieprzowiną i właściwie zawsze będzie pasować! Od ilości wykorzystanych ząbków czosnku zależy ostrość smaku mięsa. Gdy chcemy uzyskać danie łagodne i soczyste, warto wypróbować masło czosnkowe – sprawdzi się na przykład w przypadku  kotletów wieprzowych z piekarnika.

Grejpfrut. Cytrusowy smak grejpfruta idealnie komponuje się z daniami mięsnymi i sałatkami. Wystarczy wymieszać kawałki tego owocu z awokado, pomidorkami koktajlowymi i miksem sałat, dodać octu balsamicznego z miodem i tak przygotowaną sałatkę podać z wieprzowiną.

Jabłka. Wieprzowina i jabłka to połączenie klasyczne. Do tego mięsa doskonale pasuje bowiem słodycz, której nadają owoce.

Dynia. Naturalna słodycz dyni świetnie pasuje do wieprzowiny. Łącząc wieprzowinę i dynię w gulaszu, można przekonać się, jak bogata w smaku może być tak przyrządzona potrawa.

Im równomierniej rozmieszczony jest tłuszcz (charakterystyczne żyłki, przypominające marmur), tym lepszy jest smak mięsa. Im dłużej wisi ono wisi, tym bardziej kruche stają się jego włókna i wołowina nabiera intensywniejszego smaku.

Warzywa korzeniowe. To właśnie one najczęściej podawane są z wołowiną. Stanowią idealne dopełnienie naturalnej kruchości mięsa.

Dynia. Jest warzywem, które wzbogaci dania z wołowiny o słodką kremową nutę, co sprawi, że będą smakować wyśmienicie. Najpopularniejsze połączenie to tajskie curry lub wołowina duszona na wolnym ogniu.

Kalafior. Sam w sobie jest na tyle sycący, że można go serwować zamiast ziemniaków. Wystarczy ugotować go na parze i podać z gulaszem wołowym. Danie będzie miało ciekawy smak, a wyczuwalne różyczki kalafiora nadadzą potrawie chrupkości.

Charakteryzuje się on zwartą strukturą, jasnoróżowym kolorem i łagodnym, subtelnym smakiem. Mięso cielęce przyrządza się, gotując je albo piekąc na różne sposoby. Cielęcina wspaniale smakuje z sosami i dodatkami, które podkreślają jej delikatność.

Cytryna. Nie istnieje jedyny właściwy dodatek do cielęciny, lecz gdyby istniał, byłaby nim cytryna. Soku lub skórki z owocu można użyć w trakcie gotowania bądź też dodać je na samym końcu, aby wzbogacić potrawę o dodatkową nutę smakową.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza