Menu
Walentynki

Najczęściej pary obdarowują się drobnymi upominkami lub decydują się na wieczorne wyjście do restauracji, dlatego co roku szefowie kuchni stają przed niemałym wyzwaniem, aby przygotować oryginalną kolację, która zachwyci zakochanych. Dla przykładu – jak oszacowała platforma Statista, w 2017 roku na wieczory walentynkowe w restauracji Amerykanie wydali w sumie 5,8 mln dolarów.

Kulinarny alfabet afrodyzjaków

W walentynkowym menu nie może zabraknąć inspiracji z kulinarnymi afrodyzjakami w roli głównej, które naturalnie pobudzają zmysły. Awokado, chili, kwiaty jadalne czy owoce morze to tylko kilka propozycji, których smak, aromat, tekstura i wygląd zdecydowanie wpłyną na całokształt kolacji.

Przez żołądek do serca

W restauracyjnym menu walentynkowym zdecydowanie warto uwzględnić afrodyzjaki w potrawach. W naturalny sposób pobudzają organizm, zapewniają witalność, są łatwo dostępne i wprowadzają przyjemną atmosferę przy stole. Odpowiednia konsystencja dań, ich struktura, tekstura i przede wszystkim smak z pewnością podkreślą romantyczny charakter wieczornej kolacji.

W karcie dań 14 lutego można pomyśleć o aromatycznym bulionie azjatyckim z podwójną dawką ostrych przypraw w ramach przystawki, na drugie danie zaproponować makaron z mulami z sosem na bazie białego wina i estragonu, natomiast na deser wykorzystać potencjał kilku afrodyzjaków i np. przygotować tartaletki z musem z awokado, czekoladą i chili.

Ostrygi

Innym przykładem menu z wykorzystaniem afrodyzjaków może być połączenie kuchni europejskiej z azjatycką, tj. pieczone szparagi z szynką parmeńską, chorizo i parmezanem, krem z gruszki i warzyw korzennych z nutą wanilii oraz praliny czekoladowe.

all you need is love

W skali międzynarodowej afrodyzjaki nierzadko wzbudzają kontrowersje w kuchni ze względu na swoje pochodzenie i ryzyko ich zastosowania. Istnieją takie produkty, z których potrawy można spożywać wyłącznie w renomowanych oraz certyfikowanych restauracjach, np. dania z wykorzystaniem trującej ryby czy skóry jaszczurki.

Afrodyzjaki w kuchni świata

Wygląd i smak walentynkowych potraw przygotowanych na specjalny wieczór w Twojej restauracji podkreślą jego wyjątkowość. Warto sięgnąć po światowe inspiracje i ułożyć niepowtarzalne menu, które pozytywnie wpłynie na nastrój gości.

Ceneo.pl, badanie własne, luty 2016

Statista, „Valentine's Day Sales 2016/2017”, czerwiec 2017

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza