Wśród sosów używanych do wiosennych sałatek niekwestionowanym królem jest winegret, czyli francuski sos, który pierwotnie przygotowywano tylko z oliwy, octu, pieprzu i soli. Był przezroczysty i zawsze się rozwarstwiał. Dziś ta jego wersja nazywana jest rustykalną. Przez lata tradycyjny przepis wielokrotnie modyfikowano. Powstało mnóstwo nowych receptur, ale każda z nich reprezentuje jeden z czterech podstawowych rodzajów winegretu: klasyczny, emulsyjny, kremowy lub owocowy.

Oto co je wyróżnia:

Winegret klasyczny

Winegret klasyczny

Bardzo przypomina sos rustykalny (ocet + oliwa + sól + pieprz), ale jest od niego bogatszy o musztardę i zioła. Przygotowuje się go ręcznie za pomocą kuchennej rózgi. Jest przezroczysty, ale się nie rozwarstwia. Pasuje zwłaszcza do sałat, które mają delikatne liście.

 Winegret emulsyjny

Winegret emulsyjny

Zwykle ma takie składniki jak klasyczny winegret, ale w przeciwieństwie do niego jest przygotowywany za pomocą miksera lub blendera. Dzięki temu ma gładką konsystencję i jest nieprzezroczysty. Jest dość uniwersalny i sprawdza się niemal w każdej sałatce.

Winegret owocowy

Winegret owocowy

Jego składnik obowiązkowy to purée owocowe lub sok. Często jest zestawiany z czerwonym mięsem lub wątróbką.

Winegret kremowy

Winegret kremowy

Charakterystycznym jego elementem jest surowe żółtko, kremowy ser lub majonez, a typowym reprezentantem – sos do sałatki Cezar lub Waldorf. Swoją konsystencją przypomina śmietanę lub majonez. Można przygotować go za pomocą rózgi.

Polecany przepis

Sałatka z pieczonych sezonowych warzyw z lekkim dressingiem

Sałatka serwowana na gorąco idealnie sprawdza się w zimowym sezonie. Jej zaletami są zarówno rozgrzewające właściwości, jak i łatwo dostępne warzywa korzeniowe. Ich lekkie przypieczenie w skórce wydobędzie z sałatki nie tylko aromat, ale również głębię smaku.

Sprawdź przepis

 

Oto co je łączy:

  1. Produkt, który wiąże wszystkie elementy sosu i zapobiega jego rozwarstwieniu, np. musztarda, surowe żółtko, kremowy ser typu gorgonzola lub śmietana;
  2. Źródło słodyczy np. cukier (rafinowany, trzcinowy), miód lub syrop np. z agawy;
  3. Kwaśny dodatek np. ocet, cytryna, cytrusy lub takie owoce, jak maliny czy porzeczki;
  4. Zioła;
  5. Dobrej jakości płynny tłuszcz np. oliwa (tłoczona na zimno lub ciepło, z wytłoczyn), olej (rzepakowy, z orzechów, lniany lub słonecznikowy);
  6. Sól. Jej źródłem może być też parmezan lub anchois.

Przygotowanie winegretu – 3 ważne zasady

  1. Wszystkie elementy sosu należy do siebie dodawać w takiej kolejności, w jakiej zostały wyżej wymienione. W przeciwnym razie uzyskanie właściwego smaku może być bardzo trudne.
  2. Składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
  3. Warto trzymać się proporcji 5:3, czyli przygotować 5 jednostek płynnego tłuszczu na 3 jednostki pozostałych składników.