Menu

Uważa się, że flambirowanie pochodzi z Azji. Było stosowane do obróbki cieplnej owoców morza i ryb poprzez podpalenie tłuszczu, w którym były przygotowywane. W Europie podpalanie tłuszczu nie przyjęło się – za to nauczyliśmy się podpalać alkohol.

Zasady poprawnego flambirowania

Czas flambirowania

Czas flambirowania

Flambirowanie na patelni powinno trwać od 20 do 30 sekund. Po tym czasie należy odciąć palącej się potrawie dostęp do tlenu poprzez nałożenie pokrywki.

Natomiast flambirując potrawę na talerzu należy pamiętać, że alkohol płonie około minuty. Warto więc w odpowiednim momencie podpalić danie, aby płomień mógł cieszyć gości.

Alkohol do flambirowania: nie za dużo, nie za mało

Alkohol do flambirowania: nie za dużo, nie za mało

Wybór trunku do podlania potrawy przed podpaleniem nie może być przypadkowy. Do flambirowania należy wybrać taki, którego zawartość alkoholu znajduje się między 40 a 60%.

Trunki o mniejszej zawartości alkoholu (piwo, wino, szampan) nie osiągną odpowiedniego płomienia, a te o większej mogą stanowić zagrożenie pożarowe.

Dobry pairing to podstawa

Dobry pairing to podstawa

Wybór alkoholu wpływa na smak potrawy. Dlatego odpowiednie dobranie go do potrawy jest kluczowe dla podniesienia walorów smakowych.

Oto propozycje naszych szefów kuchni.

  • Stek + wkisky
  • Kurczak + koniak
  • Krewetki + brandy
  • Dziczyzna + gin
  • Banany + rum

Co daje flambirowanie?

Istnieje kilka korzyści z flambirowania potraw.

  1. Nuta smakowa z alkoholu. Podczas flambirowania alkohol wyparowuje, pozostawiając na potrawie smak trunku.
  2. Karmelizowany posmak. Krótkie podniesienie temperatury potrawy do 240 st. C pozwala na dodanie delikatnie palonego i karmelizowanego posmaku.
  3. Prawdziwe widowisko. Flambirowanie to show, który goście restauracji uwielbiają – i z pewnością będą chcieli przyjść po więcej.

Uwielbiasz żywy ogień w kuchni? Sprawdź kurs Akademii UFS „Sztuka grillowania", w którym podpowiadamy, jak opanować ogień i grillować na najwyższym poziomie.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza