W platingu, czyli aranżacji i dekoracji talerza chodzi o takie zaprezentowanie dania, by stało się bardziej atrakcyjne i zrobiło wrażenie na gościach. Naucz się podstaw aranżacji talerza, azjatyckich technik aranżacji i poznaj rady mogące zainspirować cię do tworzenia własnych pomysłów.

 

5 podstawowych zasad układania potraw na talerzu

 • Stwórz podstawy – zacznij od rysunków i szkiców, by zwizualizować sobie talerz. Przygotuj talerz „próbny”, by pracować nad realizacją swojej wizji.
 • Grunt to prostota – wybierz jeden składnik, na którym się skupisz i wykorzystaj przestrzeń do uproszczenia prezentacji. Chaos odwraca uwagę od najważniejszych elementów dania i goście mogą nie się zorientować, na co należy zwrócić uwagę przede wszystkim.
 • Zrównoważ danie – baw się kolorami, kształtami i teksturami, by goście nie poczuli się przytłoczeni. Prezentacja nigdy nie powinna być ważniejsza od smaku i funkcji.
 • Dobierz właściwy rozmiar porcji – zadbaj, by liczba składników była odpowiednia, a talerz stanowił dopełnienie dania, nie był za duży ani za mały. Skomponuj w odpowiednich proporcjach ilość białka, węglowodanów i warzyw, aby danie było zrównoważone pod względem odżywczym.
 • Podkreśl główny składnik – wyróżnij główny składnik, ale nie mniej uwagi poświęć „drugiemu planowi”, czyli takim elementom dekoracji talerza, jak przybranie, sosy, a nawet sam talerz.
Aranżacja klasyczna

Aranżacja klasyczna

Technika klasycznej aranżacji oraz dekoracji talerza wykorzystuje trzy podstawowe składniki dania – skrobię, warzywa i element główny w konkretnej kombinacji. Najprostsza zasada, o której należy pamiętać, to tarcza zegara.

 • Główne: między 3 i 9
 • Skrobia: między 9 i 11
 • Warzywa: między 11 i 3

Podstawy aranżacji talerza

 

Dzielenie się jedzeniem to częsty zwyczaj, zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. Chociaż utrudnia to ułożenie potraw na talerzu, wciąż można użyć estetycznych przybrań i ciekawych miseczek lub pojemników, jak koszyki dim sum, czy nawet liście bananowca, by urozmaicić dekorację talerza.

Sosy: Rób akcenty w formie kropek z boku talerza lub kleksów w różnych kształtach po jednej stronie talerza. Dodając sos, polej nim delikatnie lub spryskaj talerz nad lub pod daniem.

Modelowanie składników: zręcznie pokrojone lub wycięte składniki mogą poprawić estetyczne walory dania. Filety z mięsa krój po skosie, by pokazać wykonanie i jakość. Ułożenie potrawy na talerzu uwidacznia również wysokość i strukturę oraz umożliwia zachowanie ładu i porządku na talerzu.

Podzas układania potraw na talerzu pamiętaj o tym, ze przybranie odgrywa rolę akcentów, które ożywiają lub podkreślają kolorystykę głównego dania. Ma wzmóc i uzupełnić smak dania, nie przytłoczyć go. Oto kilka prostych zasad dekorowania potraw na talerzu:

 • Staraj się nie gromadzić na stos całego przybrania po jednej stronie talerza.
 • Układając przybranie wokół dania głównego zadbaj o to, by tworzyło kolorowe, wielokształtne akcenty.
 • Przybranie zawsze powinno być jadalne, więc unikaj używania kwiatu pietruszki, skórki cytrynowej, pałeczek cynamonu lub gałązek świeżych ziół.

Znajdź więcej porad i ciekawostek dotyczacych prowadzenia własnej restauracji w kategorii Tips & Tricks.