Menu

Spraw by sałatka była wiosennym hitem Twojej restauracji

00:45

  1. Jeśli chcesz, by twoja sałatka była nie tylko pyszna, ale także zgodna z najnowszymi trendami, dodaj do niej mikrozioła i mikrowarzywa (zioła i warzywa w wersji miniaturowej o wyjątkowo intensywnym smaku) lub jadalne kwiaty.
  2. Każda dobra restauracja powinna mieć kilka sosów do różnych sałatek. Podawanie do wszystkich tego samego dressingu można uznać za kulinarną zbrodnię.
  3. Jeśli sałatki mają być elementem bufetu, po umyciu, obraniu i wysuszeniu sałat, ułóż je w naczyniu np. GN-ie na wilgotnym papierowym ręczniku. Dobrym pomysłem jest też natarcie ich suchym dressingiem i dopiero po pewnym czasie wymieszanie ich z olejem lub oliwą. Warzywa i tak wypuszczą sok, więc lepiej już nie dodawać wody.
  4. Pamiętaj, że sałatki na ciepło nie powinny zbyt długo czekać na gości. Wyższa temperatura kurczaka czy ryby może sprawić, że liście szybciej oklapną.
  5. Nie serwuj gościom niedokończonych dań. Sałatki zawsze podawaj już wymieszane z sosem.Sałatka, która ma stanowić pełnowartościowe danie, poza zielonymi liśćmi (najlepiej, jeśli będzie to bukiet różnych sałat) powinna zawierać także chrupiące dodatki (migdały, orzechy, grzanki), coś miękkiego (ser, jajko na twardo, dojrzałą gruszkę), niespodziankę (składnik, którego konsument się nie spodziewa np. kawałek arbuza lub surową pieczarkę), produkt bogaty w białko (fasolę, ryby, mięso) oraz oczywiście dressing. To właśnie on decyduje o tym, czy danie podbije serca smakoszy.
  6. Sałatka to z definicji danie lekkie. Nie przesadzaj więc z liczbą składników (wybierz maksymalnie sześć) i pamiętaj, że sos powinien uwypuklać i wzbogacać smak wszystkich produktów, a nie przytłaczać.
  7. Dobieraj produkty tak, by w sałatce można było wyczuć cztery podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny.
  8. Gdzie znaleźć pomysł na sałatkę? Zasięgnij inspiracji z otoczenia, szukaj ich w różnych rodzajach dań. Są produkty, które zawsze do siebie pasują, np. wątróbka i jabłko; bez względu na to, czy znajdą się w daniu głównym czy w przystawce.
  9. Przygotowując winegret, kieruj się tym, by smak składników sałatki idealnie współgrał ze smakiem sosu i by konsystencja dressingu pasowała do tekstury sałaty. Pamiętaj więc nie tylko o tym, że np. sos miodowo-koperkowy pasuje do wędzonego łososia, ale również o tym, że klasyczny rzadszy winegret nadaje się do lekkich postrzępionych sałat typu frisee, ale już do cięższych, np. rzymskiej czy lodowej, lepszy będzie kremowy dressing.
  10. Sałaty, które mają wyraźny gorzki smak np. radicchio, wymagają specjalnego traktowania. Przed połączeniem z innymi produktami, warto je włożyć na kilka minut do wody z lodem. Staną się bardziej kruche i mniej gorzkie. Potem dobrze jest wymieszać je z sosem, który będzie miał w sobie zarówno słodycz, jak i goryczkę np. z miodowym dressing na bazie oleju orzechowego.
Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza