Menu

Szparagi to typowe warzywo wiosenne, które powinno się kupować z okolicznych upraw. Świeżość ma kluczowe znaczenie dla ich smaku i sposobu przyrządzania, a dodatkowym plusem będzie możliwość wsparcia lokalnego rolnika, uprawiającego szparagi.

Zewnętrzna warstwa na łodygach szparagów musi być gładka i lekko lśniąca, a główki powinny być zamknięte. To mówi o świeżości produktu. Powierzchnia po ścięciu nie powinna mieć przebarwień, być zwiędła, popękana i nie bardziej, niż lekko wyschnięta.

PORADA

By sprawdzić świeżość, możesz potrzeć o siebie dwie łodygi – czy słyszysz skrzypienie? To świetnie, zatem szparagi są świeże!

Jak każde inne warzywo, szparagi smakują najlepiej bezpośrednio po zbiorze. W warunkach gastronomii to jednak często niewykonalne. Podczas chłodzenia, zawinięte w mokrą ściereczkę, niemyte i nieobrane szparagi będą dobre przez cztery dni. Jeśli łodygi zostały już obrane, wytrzymają tylko dwa dni. Potem ucierpi ich zapach i pojawi się dobrze znana, „drewniana” struktura.

Doświadczeni kuchenni czarodzieje obierają łodygi z łatwością przy użyciu obieraczki do ziemniaków. Gdy masz do czynienia z zielonymi szparagami, można to zrobić jeszcze szybciej, jako że tylko dolna część musi zostać obrana. Mimo to, jeśli musisz obrać ich dużą ilość, może się to okazać kłopotliwe.

Zaleta: dłuższy czas przechowywania, gdyż szparagi zostaną obrane dopiero przed gotowaniem.

Wada: potrzebne jest sporo czasu i wysiłku.

Osoby, które wolą nie dokładać sobie pracy, mogą zakupić od rolników wstępnie obrane szparagi (za dodatkową opłatą).

Zaleta: oszczędność czasu i pracy.

Wada: nie będzie można wykorzystać obierków, a szparagi trzeba będzie zużyć w niedługim czasie.

Przedłuż sezon szparagowy: w -18 i niższych temperaturach szparagi mogą być przechowywane nawet do ośmiu miesięcy! Po prostu umyj i wysusz zielone szparagi, a białe obierz. Zamknij je w szczelnym pojemniku, a później wrzuć bezpośrednio na wrzątek. Porada: ugotuj szparagi sous vide i zamroź w porcjach.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza