Menu

Zupy dla tradycjonalistów

Serwujesz kuchnię tradycyjną? Zapewnij gościom smaki znane z dzieciństwa, tym bardziej, że trend comfort food, czyli powrotu do dań znanych, lubianych i przywodzących na myśl smaki dzieciństwa, mocno wraca do łask. Podaj je w klasycznej porcelanie – głębokich talerzach lub bulionówkach.
Serwując dobrze znane zupy, koniecznie postaw na wysoką jakość składników. To pyszny klarowny bulion, świeże mięso oraz warzywa są podstawą do uzyskania wyjątkowego smaku.

Masz bogaty wybór tradycyjnych zup, na które możesz postawić w jesiennej karcie. Z czego możesz wybrać?

  1. Krem z kurek, opcjonalnie uszlachetniony serem gorgonzola
  2. Krem z buraków, będący doskonałą alternatywą dla klasycznego barszczu czerwonego
  3. Krem ze skarmelizowanych pomidorów lub krem toskański
  4. Krem z rustykalnych warzyw z nutą truflową i grzankami
  5. Zupa borowikowa z purée z dynią
  6. Krem z białych warzyw z pietruszkową oliwą
  7. Zupa z ogonów wołowych z soczewicą i pieczonymi warzywami
  8. Gęsta zupa cebulowa z grzanką serową
  9. Rosolnik z kurczakiem i kiszonym ogórkiem

Klasyczną staropolską zupą jest na przykład zupa z ogonów wołowych. Jest to „zupa wiejska”, pożywna, sycąca i rozgrzewająca. Aby dodać jej nowoczesnego twistu, a także wzbogacić jej wartości odżywcze, można zastosować takie dodatki jak na przykład soczewicę. 

Kreatywnie i nowocześnie

Jeśli Ty i Twoi goście lubicie eksperymenty w kuchni, nowe smaki oraz oryginalne faktury, daj się porwać kreatywności. Postaw na nowoczesną formę podania oraz ciekawe dodatki, które sprawią, że kulinarne doświadczenie Twoich gości będzie zupełnie wyjątkowe.

Świetną bazą do dalszego eksperymentowania są zupy krem. Polecam przepisy na zupę czosnkową z ziołowymi grzankami i pesto z rukoli oraz krem z dyni z chorizo. Delikatna, kremowa podstawa dania powinna kontrastować z wyrazistymi dodatkami. Dlatego tak często szefowie kuchni stawiają na kremy z białych warzyw (np. z topinamburu, selera czy ziemniaka). Wystarczy odpowiednio ją uzupełnić, aby stworzyć pełne smaku, oryginalne danie. Z jakich dodatków możemy skorzystać?

Olej ziołowy

Samodzielnie przygotowany olej ziołowy jest nie tylko pełen smaku, ale i wyśmienicie wygląda dzięki pięknemu, zielonemu odcieniowi.

Aby zrobić olej, należy najpierw zblanszować zioła przez ok. 10 sekund w wodzie z solą, a następnie zahartować w wodzie z lodem. Osuszyć i zmiksować na gładko z olejem lub delikatną oliwą z wytłoczyn oliwek, która świetnie chłonie smak ziół. Podczas miksowania podgrzewać oliwę do osiągnięcia temperatury ok. 60 st. C.

Pozostałości ziół możesz wymieszać z panko i wysuszyć, a następnie używać jako ziołowy crunch do zup czy sałatek.

W taki sposób możemy przygotować olej koperkowy, pietruszkowy, kolendrowy, bazyliowy, tymiankowy… i właściwie z każdego innego zielonego zioła.

Mikro zioła i jadalne kwiaty

Te dodatki są już bardzo popularne. Jeśli chcemy zaskoczyć gości, postawmy na mniej znane kiełki, zioła i kwiaty (np. kwiaty rzepaku lub fioletowe kwiatostany czosnku). 

Ich odpowiedni dobór powinien podkreślać kolor podstawy lub kontrastować z nią, np. do kremu z kukurydzy wybierzmy różowe kwiaty lub zioła, na przykład amarantus, który jest bogaty w białko i błonnik; a do słodszych zup przydadzą się na przykład listki begonii, nieco kwaśne w smaku i doskonale kontrastujące z kompozycją całego dania lub listki krwawnika, bardziej ostre i odrobinę słonawe.

Chipsy warzywne – i nie tylko

Chrupiące dodatki zapewnią gościom niezwykle przyjemne doznania. Możemy smażyć nie tylko plastry ziemniaka, buraka czy topinamburu. Delikatny smak zupy świetnie przełamie aromatyczny chips z parmezanu, a jej konsystencję podkreśli przezroczysty chips ziemniaczany czy smażony makaron ryżowy.

Aby stworzyć przezroczysty chips ziemniaczany, należy oczyścić ziemniaki, wymieszać z solą i oliwą z oliwek oraz upiec w piecu do miękkości. Następnie zalać wrzątkiem i odstawić na co najmniej dwie godziny.

Po tym czasie wyjąć ziemniaki (można użyć je także do innego dania), przelać wywar przez gęste sito i odstawić do schłodzenia na noc.

Następnego dnia wywar zagotować z kilkoma łyżkami skrobi ziemniaczanej, tak, by uzyskać formę żelu. Na blasze uformować żel w formie chipsów i suszyć przez 8 godzin w 60 stopni Celcjusza, a następnie smażyć do otrzymania złotego koloru.

Rozkochaj się w kuchniach świata

Jeśli nie boisz się eksperymentów, zabierz swoich gości w kulinarną podróż. W wielu kuchniach świata znajdziesz rozgrzewające, gęste zupy, które idealnie sprawdzą się jesienią i zimą również u nas.

Stany Zjednoczone

Kuchnia USA jest niezwykle różnorodna. Jesienią króluje tam zupa dyniowa. Jeśli chcemy podkreślić jej amerykański charakter, możemy podać ją z parmezanowym popcornem.

Ciekawą wycieczką w stronę kuchni amerykańskiej jest krem ze słodkich ziemniaków. Aby przełamać ich słodycz, warto ugotować go z kwaśnymi jabłkami oraz podać z tartym cheddarem.

Dla miłośników serów i trunków świetnie sprawdzi się serowa zupa gotowana na piwie.

Francja

Kuchnia francuska to nie tylko sery i pieczone mięsa. Tradycyjna vichyssoise – krem z pora, ziemniaków, cebuli i kurczaka – może być podawana na zimno lub na gorąco. Ta druga wersja rozgrzeje naszych gości po przybyciu do restauracji.

Warto polecić także pikantną zupę z owocami morza. To ciekawa fuzja kuchni orientalnej z francuską. Danie nawiązuje do Bouillabaisse - pochodzącej z Marsylii zupy rybnej, podawanej z pastą szafranową i pieczywem.

Włochy

Choć kuchnia włoska obfituje w letnie dania, znajdziemy w niej wiele inspiracji na jesienne zupy. 

Możemy przygotować:

  • jesienny krem z pomidorów (np. z dodatkiem dyni, gęstego pesto i ciabatty zapiekanej z mozzarellą),
  • zupę jarzynową podawaną z tortellini grzybowym lub serowym i smażonymi plastrami włoskiej kiełbasy,
  • krem pomidorowo-paprykowy z serem feta i grzankami,
  • I na koniec – wspaniała włoska minestrone. Wielobarwna, sycąca, rozgrzewająca. To tradycyjna włoska zupa warzywna, którą gotuje się na bulionie warzywnym - na bazie warzyw, głównie cukinii, fasolki szparagowej, marchwi, zielonego groszku oraz szpinaku. Podaje się ją na różne sposoby: z drobnym makaronem, ryżem, grzankami lub jako przecierkę warzywną.

Hiszpania

Gazpacho to jedna z najstarszych zup. Słynie z niej Półwysep Iberyjski, ale serwowana jest na całym świecie. Występuje w bardzo wielu odmianach, ale najbardziej znana wersja z Andaluzji.  Jest kremowa, lekka, nie koniecznie co prawda rozgrzewająca, ale na pewno sycąca. Jeśli szukacie idealnego przepisu, polecam przepis na gazpacho z ogórkiem zielonym, papryką i oliwkami.

Meksyk

Pikantna kuchnia meksykańska dodaje energii w jesienne dni. Dobrze sprawdza się klasyczne chili con carne i tradycyjne pozole rojo, ale też bardziej nowoczesne zupy. Polecamy aztecką zupę z papryką i kurczakiem przygotowaną na bazie rosołu drobiowego, która świetnie smakuje z kwaśną śmietaną, chipsami z tortilli oraz cheddarem i kawałkami awokado.

Menu
Strona Główna
Produkty
Przepisy
Wiedza