Sylwester to wyjątkowy czas w roku, który Polacy najchętniej spędzają w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi w domu przy wspólnym stole. Gdzie jeszcze wznoszą toast za Nowy Rok i jak bawią się w tę szczególną noc?

Domówki, bale, imprezy plenerowe

Zdecydowana większość Polaków (39%) spędzi tegorocznego Sylwestra w domu, a 17% na balach w restauracji – tak wynika z raportu sporządzonego przez instytut Pollster. Ponadto według raportu firmy KPMG suma łącznych wydatków Polaków na Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra oraz wyjazdy zimowe wyniesie 28 mld złotych, z czego aż 9,6 mld przeznaczą na imprezy sylwestrowe, co daje 5% wzrostu na przestrzeni ostatnich 2 lat.

Polacy lubią się bawić, dlatego Sylwester jest doskonałą okazją do zorganizowania hucznej imprezy w domu, w plenerze lub wzięcia udziału w evencie przygotowywanym przez restauracje. Coraz częściej decydują się także na wyjazdy krajowe lub zagraniczne, łącząc pobyt świąteczny z noworocznym. W zależności od preferencji, wybierają kameralne lub uroczyste opcje, stawiając na relaks i dobrą zabawę. Wyjazdy motywowane są szczególnie chęcią zmiany środowiska i oderwania się od codziennej monotonii.

Respondenci, którzy zadeklarowali uczestnictwo w sylwestrowej domówce u siebie lub u znajomych wskazują na nieformalny charakter imprezy, nierzadko organizują imprezy tematyczne, np. filmowe lub w stylu retro, gotują sami albo zamawiają sprawdzony catering, który będzie odwoływać się do tematu wieczoru i świętują do rana w najlepszym towarzystwie.

 

Sylwester

 

Sylwestrowe menu

Okres świąteczno-noworoczny to szalony czas dla szefów kuchni. Harmonogram ich pracy to nie tylko bieżąca obsługa gości restauracyjnych, ale także bale sylwestrowe czy catering w ramach indywidualnych zamówień.

Kompozycja sylwestrowego menu zależy od charakteru imprezy – zazwyczaj aranżuje się bufet szwedzki lub podaje konkretną porcję dla jednej osoby. W przypadku standów z potrawami, candy barów czy bufetu, według najnowszych trendów cateringowych warto przygotować finger food, czyli tzw. jedzenie na jeden kęs. To nowoczesna opcja, która syci, zachwyca i nie wymaga użycia sztućców, np. minipancakes z ricottą i łososiem czy kawałki ogórka faszerowane pastą z tuńczyka i kolendrą. Z propozycji „na słodko” świetnie sprawdzą się makaroniki ze słonym karmelem i czarnym sezamem czy piernikowe tartaletki z pomarańczową galaretką.

Przygotowując menu na Sylwestra, w karcie należy uwzględnić również dania wegańskie, bezglutenowe czy bez laktozy, ponieważ wśród gości mogą być osoby będące np. na diecie wykluczającej pewne produkty. Pieczone nuggetsy z pieczarek z sojonezem i guacamole, ciasto czekoladowe gluten free z chili czy kotlety z ciecierzycy z kuminem i cynamonem to tylko kilka przykładów, które szefowie kuchni mogą zaproponować swoim gościom.

Sylwester jest najbardziej wyczekiwaną imprezą w roku. Już za kilka tygodni Polacy otworzą szampana, zagra muzyka, a na stołach pojawi się specjalne menu. Zanim jednak rozpocznie się sylwestrowe szaleństwo, warto, aby szefowie kuchni wcześniej przygotowali plan pracy i poszukali kulinarnych inspiracji ku zaskoczeniu gości nieszablonową kartą dań.

* https://reaktoropinii.pl/, Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster wśród użytkowników panelu online Reaktor Opinii między 2 a 9 grudnia 2016 r. Analizą objęto grupę 1000 Internautów w wieku 15-75 lat. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

** KPMG, „Zimowe plany i wydatki Polaków”, http://docplayer.pl/8309268-Zimowe-plany-i-wydatki-polakow.html

Chcesz zobaczyć więcej?

Załóż konto

Chcesz mieć dostęp do wyjątkowych filmów i artykułów?

  • Rejestracja zajmie Ci tylko 30 sekund.
  • Oglądaj bez ograniczeń niezwykłe filmy i zainspiruj się.
  • Uzyskaj wgląd do pełnej treści artykułów stworzonych przez szefów kuchni z całego świata.