Kurczak jest najpopularniejszym mięsem drobiowym na świecie. Na każdym kontynencie hoduje się mnóstwo jego rodzajów. Międzynarodowe wskaźniki eksportowe sygnalizują ciągły wzrost popytu na kurczaka. Skąd niesłabnące zapotrzebowanie na jego mięso?

Kurczak – konsumencki priorytet

Popyt na drób w skali międzynarodowej wykazuje wciąż wzrostową tendencję*, co determinuje przede wszystkim smak mięsa, jego niska cena, tani proces produkcji i zapotrzebowanie na białko. Według konsumentów popularność kurczaka wynika z delikatności jego mięsa, osiągalnych cen, niskiej zawartości tłuszczu oraz łatwości przygotowania.

Dane eksportowe dotyczące kurczaka są imponujące – w 2016 roku na ogólny wynik eksportu drobiu na świecie, największy udział w eksporcie kurczaków miała Holandia (21%), Polska (13,3%), Stany Zjednoczone (13%), Belgia (12%) i Niemcy (8%). Według prognoz specjalistów z branży drobiarskiej, zapotrzebowanie na kurczaka ma jeszcze wzrastać przez wiele lat.

Warto zwrócić także uwagę na jakość i smak mięsa pod względem hodowli kurczaków i ich ras na świecie. Smak i struktura mięsa z hodowli zagrodowej/ekologicznej są nieporównywalne z hodowlą przemysłową – mięso ma zdecydowanie mniej tłuszczu i znacznie cieńszą skórę.

Charakterystyka kurczaków

 

Charakterystyka kurczaków

Bojowiec indyjski, Plymouth rock, Ayam cemani czy kurczak z wolnego wybiegu różnią się przede wszystkim rozmiarem, upierzeniem, grzebieniem, kolorem jaj i jakością mięsa. Każda z ras ma specyficzne wymagania względem hodowli.

1. Bojowiec indyjski

Angielska rasa kur, krzyżowana ówcześnie z bojowcem malajskim, cochin oraz shamo. Bardzo wymagające w hodowli, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wielkości kurnika oraz dużego wybiegu. W ciągu 10 miesięcy całkowicie rozrasta się ich masa mięśniowa. Są ciężkie i średniej wysokości. Waga koguta: 3.5-4.5 kg, kura: 2.0-3.0 kg.

2. Plymouth rock

Rasa amerykańska, która dużą popularność zdobyła w hodowlach europejskich. Przeznaczona do chowu nieśnego i mięsnego, jednak w tym celu częściej hodowcy decydują się na rasę white rock, które charakteryzują się większym przyrostem. Waga koguta: 2.7-3.4 kg, kura: 2.1-2.5 kg. Wyróżnia je wszechstronność użytkowania i odporność – są jednymi z najsilniejszych kur pod względem zdrowotnym.

3. Ayam cemani

Rasa pochodząca z Indonezji, bardzo rzadka i jedna z najcenniejszych. To kura niezwykła – posiada czarne ubarwienie nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Ma czarne mięso, kości i krew. W Europie hoduje się je głównie w Niemczech, Holandii, Czechach i na Słowacji. Waga koguta: 2.5 kg. Kura: 1.5-2.0 kg. Mięso ayam cemani jest bardzo delikatne. Ceny rasy nie schodzą poniżej 200 dolarów w USA, a w Europie 100 euro.

4. Wolny wybieg

Kury z wolnego wybiegu charakteryzują się powolnym wzrostem, mają dostęp do przestrzeni, starannie wyselekcjonowanych pasz na bazie zboża, przez co smak mięsa, jak w  przypadku hodowli ekologicznych, znacznie różni się np. od chowu ściółkowego, którego celem jest jak największa produkcja przy ograniczeniu naturalnego środowiska kur.

Dziś zarówno konsumenci, jak i szefowie kuchni są bardziej wymagający i zwracają uwagę na pochodzenie mięsa, które zdecydowanie wpływa na jego jakość, stąd rosnąca popularność kurczaka z hodowli ekologicznych, etykietowanego zazwyczaj jako „free range”, „home grown”, „label rouge” czy „organic chicken”. Powrót do tradycyjnych sposobów hodowli kurczaków, otwarta przestrzeń, komfortowe warunki chowu i nieprzetworzone pasze to dziś priorytet większości hodowców.

*OECD-FAO, „Agricultural Outlook 2016-2025”, http://www.fao.org/3/a-i5778e.pdf

Poznaj więcej POMYSŁÓW NA DRÓB

Chcesz zobaczyć więcej?

Załóż konto

Chcesz mieć dostęp do wyjątkowych filmów i artykułów?

  • Rejestracja zajmie Ci tylko 30 sekund.
  • Oglądaj bez ograniczeń niezwykłe filmy i zainspiruj się.
  • Uzyskaj wgląd do pełnej treści artykułów stworzonych przez szefów kuchni z całego świata.